alvi

andelemandele.lv, internetveikals

Elizabetes 7-21, Rīga LV-1010 www.andelemandele.lv

Vai bērnu gultiņas ir svarīga gulēšanas rituāla daļa?

2021. gada 10. novembrī 12:34

Lai tas būtu pirmais, otrais, trešais vai piektais, bērna gaidīšanas laiks ir emocijām bagāts. Mazuļa ienākšana dzīvē ir pārmaiņu, trauksmes, stresa un arī laimes brīžu laiks, tomēr šoreiz runa nebūs par emocijām un pārmaiņām, bet gan par tīri praktiskām lietām – par to, cik nozīmīga ir īstās bērnu gultas atrašana un kas jāņem vērā, lai to veiksmīgi izmantotu.

Cik daudz bērnam jāguļ?
Par to, kā panākt, lai zīdainis guļ, strīdas gan vecāki un vecvecāki, gan zinātnieki un pētnieki. Ir dažādas versijas par to, ko darīt vai ko nedarīt, lai bērns naktī gulētu nepārtrauktā miegā pēc iespējas ilgāk. Var būt tā, ka vieniem un tiem pašiem vecākiem katrs no bērniem guļ pilnīgi atšķirīgā režīmā un paņēmieni, kas vienu iemidzināja, citam bērniņam it nemaz nepalīdz. Tomēr viens ir skaidrs – vidējā situācijā pirmajos dzīves mēnešos zīdainis var gulēt 11–19 stundas diennaktī! Saskaitot visu miegā pavadīto laiku, pirmajos dzīves mēnešos zīdainis diennakts laikā ir nomodā tikai apmēram 4–5 stundas, lai paēstu un nedaudz komunicētu ar tuvajiem.

Miegā bērns atpūšas un attīstās, tāpēc dabā iekārtots tā, ka pirmajos dzīves mēnešos jāguļ ļoti daudz. Bērnam pieaugot miegā pavadītais laiks samazinās, bet līdz pat divpadsmit mēnešu vecumam tas joprojām aizņem ievērojamu diennakts daļu:

  • līdz 6 mēnešu vecumam bērnam jāguļ apmēram 2–4 diendusas papildus naktsmieram;
  • ap gada vecumu bērnam jāguļ 1–2 diendusas papildus nakstmieram.

Ja bērni guļ tik daudz laika no savas dzīves, tad, viennozīmīgi, bērnu gultiņas ir ļoti nozīmīga lieta viņu un vecāku dzīvē.

 

Autors: Collov Home Design, Unsplash.com

Vai ciešs miegs atkarīgs arī no bērnu gultiņas?
Arvien vairāk pētījumu runā par to, ka bērna miegs zīdaiņa vecumā ir diezgan cieši saistīts ar māmiņas psihoemocionālo stāvokli, tāpēc pats būtiskākais pamatnosacījums veselīgam bērna miedziņam būtu laimīgi vecāki. Cik viegli vai sarežģīti tas ir izdarāms, paliek neatklāts jautājums. Tomēr speciālisti ir vienisprātis arī par vēl ko citu – 2–4 mēnešu vecumā bērns var sākt izjust dienas un nakts ritmu un tieši šajā laikā var sākt strādāt pie tā, lai bērniņš aizmigtu iespējami mierīgi un labprātīgi. Savlaicīga miega paradumu veidošana ietver lielu uzmanību, rūpību un pacietību no vecāku puses. Viens no svarīgiem kritērijiem bērna miega rituālā ir arī ērta, droša, pareizi iekārtota guļvieta.

Vienkārši soļi miega paradumu veidošanā
Ir vecāki, kuru atvases pašas atrod savu īpašo miega ritmu un labprāt pakļaujas dienas un nakts režīmam. Ir, savukārt, tādi vecāki, kas neiztiek bez neatlaidīga iemidzināšanas darba – dziedot, lasot, šūpojot un citādi izpildoties, lai bērns aizmigtu. Speciālistu ieteikums veselīga miega režīma ieviešanai ir šādi soļi:

  • ieviesiet dienas ritmu. Bērnam ir mazāk trauksmes iemeslu, ja ir skaidra notikumu secība;
  • pamaniet bērna miegainību. Uzdevums nav vienkāršs, jo reizēm tieši bērna aktivitāte liecina par miedziņa tuvošanos. Bieža žāvāšanās, actiņu rīvēšana vai čīkstēšana liecina par miedziņa tuvošanos, taču katrs vecāks vislabāk zina, tieši kādas pazīmes viņa bērniņā liecina par miega tuvošanos;
  • ieviesiet gulētiešanas rituālu. Vakara pelde vannā, mierīga masāža, lēna pidžamas uzvilkšana, samīļošanās – tas viss var būt daļa no rituāla, kas bērnam ik reizi atgādinās, ka drīzumā būs jādodas gulēt;
  • ieviesiet bērna guļvietu. Droša, tīra un patīkama vide gultiņā – svarīgs priekšnosacījums labam miegam. Bērnu gulta nav vieta, kur rotaļāties, trokšņot, pavadīt laiku. Bērnam jāzina un jājūt, ka gulta ir vieta, kurā ir jāguļ, tāpēc arī dienas laikā nevajadzētu gultiņu izmantot kā sētiņu rotaļām;
  • ļaujiet bērnam aizmigt pašam. Gultā bērniņam jānonāk vēl nomodā, lai aizmigšanu paveic bērniņš pats. Vecāki var izvēlēties, vai vēlas šajā brīdī būt klāt vai atstāt bērnu vienatnē. Izvēloties palikt kopā ar bērnu līdz aizmigšanai, noteikti jāizvairās no viedierīču lietošanas bērna tuvumā, jo ekrāna gaisma iemigšanas procesu tikai paildzinās.

 

Autors: Minnie Zhou, Unsplash.com

Kādas bērnu gultiņas ir vislabākās?
Gultas bērniem mēdz būt tikpat dažādas, cik dažādi ir paši bērni. Daudzi vecāki izvēlas bērnu guldināt sev blakus, pastāv dažādi viedokļi par to, cik tas ir vēlami vai nevēlami. Tomēr jebkurā gadījumā ap 2–4 mēnešu vecumu, kad bērns sāk sajust dienas ritma maiņu, būtu vēlams ierīkot bērnam savu guļas vietu. Bērnu koka gultas ir dabai un cilvēkam draudzīgākās. Iegādājoties gultiņu, svarīgi ir, lai tā būtu droša, no kvalitatīva un dabīga materiāla un iegādāta ar mīlestību. Ja šie priekšnosacījumi izpildās, ir daudz cerību, ka bērniņam tajā būs labs miedziņš.

Atrodi savu bērnu gultiņu Andelē Mandelē!
Mēs jau zinām, ka katrai lietai ir sava cena. Bet kāpēc pārmaksāt un pirkt jaunu, ja var nopirkt lietotu gultiņu, kas ir rūpīgi un saudzīgi izmantota? Andeles bērnu gultiņu sadaļā ir tik plašs klāsts, ka atliek vien izvēlēties savai gaumei un atvēlētajam budžetam piemērotāko. Un, protams, kad bērns būs izaudzis, tad zini, kādam citam bērniņam tā pati gultiņa var lieliski noderēt, tāpēc izmanto iespēju pārdot to andelemandele.lv.

 

Atrašanās vieta