Ārsta Viktora Vestermaņa privātprakse, IK

Ārsta Viktora Vestermaņa privātprakse, IK

Krišjāņa Barona 93, Rīga, LV-1001 www.drvestermanis.lv
www.drvestermanis.lv

Stājai ir nozīme!

2024. gada 2. aprīlī 14:52

Nepareiza stāja var būtiski ietekmēt cilvēka veselību, radot dažādas fiziskas un psiholoģiskas problēmas. Pirmkārt, tā var izraisīt muskuļu sasprindzinājumu un hroniskas sāpes, jo ķermenis cenšas kompensēt nelīdzsvarotību, kas nāk no nepareizas ķermeņa pozīcijas. Tas var izraisīt hroniskas muguras, kakla un plecu sāpes, kā arī galvassāpes, kas rodas no pastāvīga muskuļu saspringuma. Nepareiza stāja var arī ietekmēt locītavu veselību, jo nepareiza slodze uz locītavām var veicināt to nolietojumu un izraisīt artrītu vai citas locītavu slimības. Arī elpošanas sistēma cieš no nepareizas stājas, samazinot skābekļa uzņemšanas efektivitāti. Tas var izraisīt nogurumu un samazinātu fizisko veiktspēju. Turklāt nepareiza stāja var ietekmēt cilvēka pašapziņu un psiholoģisko labsajūtu, jo stāja un cilvēka ārējais izskats ir cieši saistīta ar pašvērtējumu un emocionālo stāvokli. Laba stāja veicina pašpārliecinātību un pozitīvu pārliecību par sevi, savukārt nepareiza stāja var veicināt negatīva pašvērtējuma veidošanos. Tāpēc ir svarīgi pievērst uzmanību sava ķermeņa pozai un, ja nepieciešams, strādāt pie stājas uzlabošanas, lai novērstu iespējamas veselības problēmas.

Stājas veidošana 

Stājas veidošanās ir būtisks aspekts cilvēka fiziskās un psiholoģiskās veselības attīstībā, kas sākas jau bērnībā un pusaudžu gados. Šajā dzīves posmā ne tikai tiek radītas kaulu masas rezerves, bet arī veidojas izpratne par fizisko kultūru un tās nozīmi. Šī izpratne ir fundamentāla, lai audzinātu jauniešus ar veselīgu stāju un labu fizisko formu. Liekais svars, vāji attīstīta muskulatūra un vāja stāja ir bieži sastopamas problēmas bērnu un jauniešu vidū, kas liecina par nepietiekamu fiziskās sagatavotības līmeni. Tādēļ fiziskās audzināšanas procesā jāpievērš lielāka uzmanība ne tikai fizisko prasmju apguvei, bet arī stājas uzlabošanai un pareizas ķermeņa pozas veidošanai. Rūpes par stāju un fiziskās kultūras ieaudzināšana būtu jāuztver ne tikai kā izglītības sistēmas uzdevums, bet arī kā vispārējās kultūras un sabiedrības attīstības jautājums. Pareiza stāja nav tikai estētiskas nozīmes jautājums, bet arī veselības, pašapziņas un veiksmīgas personības attīstības pamats. Lai veicinātu sabalansētas stājas nozīmīgumu, sabiedrībā ir jāveido izpratne, ka laba stāja ir svarīgs vispārējās veselības aspekts. 

 

Autors: Shutterstock.com

Kā uzlabot savu stāju? 

Uzlabot savu stāju var jebkurā vecumā, un tas ir svarīgi gan jauniešiem, gan vecāka gadagājuma cilvēkiem. Kā jau iepriekš rakstā minējām, laba stāja ne tikai uzlabo izskatu, bet arī palīdz samazināt muguras sāpes, uzlabo elpošanu un gremošanu, kā arī pozitīvi ietekmē pašsajūtu un pašapziņu. Pirmkārt, svarīgi ir apzināties savu stāju. Regulāra pašnovērošana spogulī var palīdzēt identificēt nepareizas stājas ieradumus. Veicot jebkuru darbību, centieties saglabāt mugurkaulu taisnā pozīcijā, plecus izvērstus uz aizmuguri un galvu augšup. Otrkārt, arī vingrinājumiem ir būtiska loma stājas uzlabošanā. Specifiski muguras, vēdera muskuļu un plecu jostas stiprināšanas vingrinājumi var palīdzēt uzlabot stāju un samazināt iespējamo hronisku sāpju risku. Vecāka gadagājuma cilvēkiem īpaši svarīgi ir regulāri veikt vingrinājumus, kas palīdz uzturēt locītavu kustīgumu un muskuļu spēku. Papildus fiziskajiem vingrinājumiem arī pastaigas un peldēšana var būt lieliski veidi, kā uzlabot stāju un kopējo fizisko veselību. Ir jārēķinās, ka stājas uzlabošana prasa laiku un pacietību, bet ar regulāru praksi un pareizu pieeju, uzlabojumi ir iespējami jebkurā vecumā, un tas būs neatsverams ieguldījums savā veselībā un labklājībā.

Ja vēlaties vairāk uzzināt par stājas uzlabošanu, Dr. Viktora Vestermaņa ārsta prakse palīdzēs jums atgūt dzīves kvalitāti un samazināt muguras sāpes.

Darba laiks

Šobrīd slēgts

Pirmdiena: 17:00-20:00

Otrdiena: brīvdiena

Trešdiena: 10:00-14:00

Ceturtdiena: brīvdiena

Piektdiena: brīvdiena

Sestdiena: brīvdiena

Svētdiena: brīvdiena

Raksts

upload/79982/media/shutterstock-2229523335.jpg

Vai korsetes, jostas, ortozes un bandāžas var palīdzēt mazināt muguras sāpes?

Lai saglabātu mobilitāti, papildu fiziskajām aktivitātēm var izmantot medicīniskos palīglīdzekļus. Uzzināsim, kā saglabāt labu veselību un mazināt sāpes un kā izvēlēties piemērotākos palīglīdzekļus sāpju mazināšanai! 

Atrašanās vieta