Inovatīva CLT ēka demonstrē BONO grupas darbības principu “No stāda līdz mājai”
Sākot no augusta, Garkalnes pagastā ir nodota apskatei kokrūpniecības un mežsaimniecības uzņēmumu grupas BONO konceptuālā celtne – masīvkoka ģimenes māja. 2500 m² plašais īpašums ar 184 m² lielo ģimenes māju tiek veidots kā prototips BONO uzņēmējdarbības filozofijai “No stāda līdz mājai”, kur ilgtspējīgas un cilvēkam labvēlīgas dzīves vides radīšanai tiek izmantotas modernākās tehnoloģijas.
No labās: Sandris Apsīts, “Aimasa” valdes priekšsēdētājs; Jānis Upenieks, BONO valdes loceklis; Annija Žentiņa, BONO HOUSE attīstības vadītāja
Māja ir būvēta no krusteniski līmētām koka plātnēm (CLT), kas iepretim citiem risinājumiem kā koka karkasa vai betona bloku mājas nodrošina iespēju saglabāt eksponētu koka dabīgo virsmu mājas iekšpusē. Tehnoloģija nodrošina atvieglotu būvniecības procesu, kā arī saglabā koka dabīgās un kvalitatīvās īpašības, vienlaicīgi nodrošinot patīkamu iekšējo klimatu. Ēka būvēta tā, lai dienas laikā būtu maksimāli izgaismota ar dabisko gaismu, ko nodrošina lielizmēra koka logi. Par gaisa kvalitāti mājā rūpējas divas neatkarīgas ventilācijas iekārtas, nodrošinot tās iemītniekiem vislabāko klimatu.
Privātmāju būvniecības sektorā Eiropā, tajā skaitā Latvijā, arvien vairāk tiek novērtēts un pieprasīts koks. Jo īpaši pieaug interese par CLT jeb šķērsām līmēta koka paneļu ēkām. Pēdējo divu gadu laikā BONO ir izstrādājis sešus dažādus CLT privātmāju projektus, un šobrīd apskatei nodotā CLT ēka piedāvā visu labāko, ko šāda veida mājas var sniegt tās iedzīvotājiem – modernākās tehnoloģijas, zinātniski pamatotus energoefektivitātes risinājumus un veselīgu, holistikas principos balstītu dzīves vidi.
“Mūsu uzņēmuma filozofija balstās uz ilgtspējības principiem, kas ļauj radīt pēc iespējas lielāku pievienoto vērtību Latvijā augošajai koksnei visos mežsaimniecības piegādes un pārstrādes ķēdes posmos. Mēs rīkojamies atbildīgi gan pret dabu, saglabājot tās daudzveidību, gan pret cilvēkiem – partneriem, investoriem un mūsu klientiem. BONO ir svarīgi radīt ilgtspējīgu un cilvēkam labvēlīgu dzīves vidi, modernizējot kokrūpniecības nozares darbības principus, kā koksne tiek pārvērsta augstvērtīgā produktā. Šobrīd BONO jau kvalificējas gandrīz visām prasībām, ko ES direktīvas izvirza ilgtspējīgiem uzņēmumiem. Mēs cītīgi strādājam pie uzņēmuma ilgtspējas stratēģijas un tās ieviešanas, jo mūsu mērķis ir kļūt par vienu no Baltijas jūras valstu reģiona spēcīgākajiem kokrūpniecības uzņēmumiem,” konceptbūves atklāšanā teica BONO valdes loceklis Jānis Upenieks.
“CLT ēku būvniecību uztveram kā ilgtspējīga un kvalitatīva produkta izstrādi, tāpēc ļoti atbildīgi izvēlamies katru izmantoto materiālu un sadarbības partnerus visos procesos, lai tie atbilstu BONO biznesa filozofijai un mērķiem. CLT ēkas ir nākotnes būvniecības jaunais standarts. Jau šobrīd vairākas Eiropas Savienības valstis ir noteikušas, cik procentiem nākotnē būvniecībā jābūt izmantotam kokam. Tāpēc mēs tiešām esam priecīgi, ka varam piedāvāt potenciālajiem CLT māju īpašniekiem iespēju pārliecināties, cik efektīvs un draudzīgs cilvēkiem un videi ir koks, ja to izmantojam kā modernu celtniecības materiālu,” prezentācijā teica Annija Žentiņa, BONO House attīstības vadītāja.
BONO radītā CLT konceptmājas adrese: Mārtiņrožu iela 38, Sunīši, Garkalnes pagasts, Ropažu novads.
Informācija par BONO uzņēmumu
Lai radītu lielāku pievienoto vērtību Latvijā iegūtajai koksnei, BONO nodarbojas ar pilnu mežsaimniecības ciklu, kas ietver mežu apsaimniekošanu, koksnes ieguvi, pārstrādi, loģistiku un modernu, ilgtspējīgu CLT māju būvniecību. Uzņēmums sadarbojas ar Latvijas meža īpašniekiem, vairāk nekā 600 vietējiem mežsaimniecību uzņēmumiem un 300 kokzāģētavām. BONO piegādā kurināmo šķeldu Latvijas pilsētu katlumājām un strādā 27 pasaules valstīs, nesot Latvijas vārdu pasaulē.
Vairāk informācijas: www.bonotimber.com
Raksts
Lauksaimniecībā izmantojamās zemes (LIZ) noma – tirgus, kas mainās
Zeme lauksaimniecībā – “savs kaktiņš, savs stūrītis zemes” vai tūkstošiem hektāru plašs lauku īpašums – ir galvenais ražošanas līdzeklis un lielākā vērtība. Uz zemes īpašumtiesībām latviešu zemnieks vienmēr raudzījies no emocionālā un ekonomiskā viedokļa. Zeme ir nodrošinājusi ģimenei iztiku, izglītību bērniem un sniegusi emocionālo gandarījumu par sakoptu vidi un skaistu ainavu.