MscSI

Miega slimību centrs, SIA

Tukuma 6, Rīga LV-1002 www.miegacentrs.lv/lv

Kas ir skābekļa terapija un kādos gadījumos to nozīmē?

2021. gada 27. septembrī 16:44
Miega slimību centrs

Elpošanas orgānu sistēmas galvenais uzdevums ir gāzu maiņa – apgādāt organismu ar skābekli un izvadīt ogļskābo gāzi. Ja sistēma netiek ar šo uzdevumu galā, arteriālajās asinīs novēro pazeminātu skābekļa daudzumu – hipoksēmiju, daļā gadījumu – vienlaikus arī paaugstinātu ogļskābās gāzes daudzumu jeb hiperkapniju. Ilgstošas skābekļa terapijas mērķis ir uzlabot pacienta dzīves kvalitāti, paaugstināt slodzes toleranci, kā arī samazināt saslimstību un mirstību pacientiem ar hipoksēmiju. Hipoksēmiju (pazemināts skābekļa daudzums asinīs) ar vai bez hiperkapnijas (paaugstināts ogļskābās gāzes daudzums asinīs) visbiežāk novēro elpošanas sistēmas slimību gadījumā – visbiežāk tā ir HOPS (hroniska obstruktīva plaušu slimība).

Pasaulē visplašāk lietotais un lētākais skābekļa iegūšanas veids ilgstošas skābekļa terapijas gadījumā ir skābekļa koncentratoru izmantošana. Skābekļa koncentratoru darbības pamatā ir kompresors un filtri, kas atfiltrē slāpekli (atmosfēras gaisa galvenās sastāvdaļas ir slāpeklis – 79%, skābeklis – 21%). Skābekļa koncentratora darbībai nepieciešama elektriskā strāva. Mūsdienās standarta skābekļa koncentratora izmēri ir tuvi vidēja izmēra čemodānam, tas sver ap 15–20 kilogramiem un nodrošina 95–99% O2 koncentrāciju pie plūsmas 2 L/ minūtē (augstākas plūsmas gadījumā O2 koncentrācija būs nedaudz mazāka). Ar šādas aparatūras palīdzību ievērojami tiek atvieglotas īpaši smagu slimnieku ciešanas un uzlabota dzīves kvalitāte. Ja elpošanas sistēma netiek galā ar šo uzdevumu, tad tiek pasliktināta visu orgānu sistēmu darbība – cilvēks jūtas noguris un samazinās cilvēka spēja kustēties, kā arī palielinās sirds un asinsvadu slimību risks. Ilgstoša skābekļa terapija ir paredzēta šādu hronisku hipoksēmiju izraisošu slimību gadījumos:

•    pārslimots COVID 19 un ir komplikācijas no plaušu vai sirds puses;
•    hroniska obstruktīva plaušu slimība (HOPS);
•    hroniska bronhiālā astma smagā formā;
•    intersticiāla plaušu slimība (rētaudu veidošanās plaušās);
•    cistiska fibroze;
•    bronhektāze;
•    plaušu vaskulārā slimība;
•    primārā pulmonālā hipertensija;
•    plaušu vēzis;
•    hroniska sirds mazspēja.

Skābekļa terapija mājas apstākļos

 


Skābekļa terapiju nozīmē ārsts. Skābekļa terapiju pacientam var nodrošināt gan slimnīcā, gan mājās – slimnīcās skābekļa terapiju nodrošina ar skābekli no baloniem vai pievadsistēmām, bet, ja pacientam ir noteikts, ka ir nepieciešama ilgtermiņa skābekļa terapija, visērtākais veids ir veikt skābekļa terapiju mājās, izmantojot speciālus skābekļa aparātus, kurus sauc par skābekļa koncentrātiem. Skābekļa koncentrators ir medicīnas ierīce, ar ko mūsdienās pacientiem visbiežāk mājas apstākļos nodrošina ilgstošu skābekļa terapiju. Skābekļa koncentrators izmaksu ziņā ir lētākais skābekļa terapijas veids mājas apstākļos. Ierīces darbības pamatā ir kompresors un ceolīta granulu filtrs, kas atdala slāpekli no gaisa (atmosfēras gaisā slāpeklis ir 79%, bet gaiss 21%).
Skābekļa koncentrators vispirms attīra gaisu no putekļiem, tad atdala no gaisa skābekli un to 90–97% koncentrācijā caur skābekļa padeves kanulām vai masku piegādā pacientam elpošanai. Šī ierīce ražo skābekli no 0,5 līdz 5 litrus minūtē un tās darbībai nepieciešama vienīgi elektrība. Ierīce patērē ~ 295 W stundā. Lietojot 16 stundas dienā, ierīce mēnesī patērē ~ 145 kW.
Skābekļa koncentratori nav piemēroti izmantošanai pacientiem, kuri turpina smēķēt, jo tabakas dūmi neatgriezeniski sabojā skābekļa koncentratorus. Mūsdienās skābekļa koncentratoru izmērs ir tuvu neliela izmēra čemodānam, tie sver ne vairāk kā 14–15  kilogramus, tie ir klusāki un ekonomiskāki nekā agrāk ražotie. Skābekļa koncentratora izmantošana ir droša un nerada nekādus īpašus riskus pacientam un apkārtējiem.


Kuriem pacientiem ir nepieciešamas skābekļa terapija?

 


Skābekļa nozīmē pacientiem ar astmu, hronisku bronhītu, pneimoniju, tuberkulozi, sirds asinsvadu saslimšanām, onkoloģiskām saslimšanām. Lai varētu saņemt skābekļa terapiju, ir nepieciešams ārsta norīkojums, visbiežāk skābekļa terapiju nozīmē ģimenes ārsti, pulmonologi vai kardiologi, kas izvērtē un nosaka nepieciešamo skābekļa koncentrāciju, plūsmu un lietošanas ilgumu. No šī gada 1. jūlija par valsts budžeta līdzekļiem tiek nodrošināti skābekļa terapijas pakalpojumi mājās pacientiem ar hronisku elpošanas nepietiekamību. Skābekļa terapiju 100% apmaksā no valsts budžeta līdzekļiem šādiem pacientiem:  
•    pacientiem ar hroniskām plaušu vai sirds asinsvadu  saslimšanām, ar ģimenes ārsta nosūtī-jumu un  kardiologa vai pulmonolga atzinumu. Ja ir diagnosticēta respiratorā vai kardiāla slimība ar sekundāru policitēmiju (hematokrīts ≥55%), vai pulmonālu hipertensiju vai peri-fērām tūskām, vai nakts hipoksēmiju (SpO2< 90% vairāk nekā 30% no miega perioda). Ir hroniska elpošanas nepietiekamība PaO≤7,3kPa (≤55 mmHg) vai PaO2≤8,0 kPa (≤60 mmHg). Ir pulmonāla hipertensija;
•    subakūtiem pacientiem uz termiņu līdz 3 mēnešiem (nozīmē stacionārā ārstniecības iestādē, kad pacients tiek gatavots izrakstīšanai turpināt ārstēšanu mājas apstākļos).

Skābekļa koncentratoru piešķiršanas nepieciešamību izvērtēs pulmonologs vai kardiologs pēc pacienta apskates un asins gāzu analīzes rezultātiem. Lai skābekļa terapija būtu efektīva, viens no galvenajiem priekšnosacījumiem ir smēķēšanas pārtraukšana, ir pierādīts, ka, turpinot smēķēt, būtiski samazinās skābekļa terapijas efektivitāte un dzīves kvalitātes uzlabošana, kā arī ne mazāk svarīgs ir ugunsdrošības aspekts. Skābekļa koncentratoru var pasūtīt vietnē www.skabeklaterapija.lv 24/7.

Kā noteikt, vai jums ir skābekļa trūkums asinīs?

Asins gāzu analīze – viena no visprecīzākajām metodēm, lai noteiktu, cik labi ķermenis tiek apgādāts ar skābekli. Asins gāzu analīze ir nepieciešama, ja ir aizdomas par sirds asinsvadu vai elpošanas sistēmu saslimšanām. Analīzi veic ārsts – pulmonologs. Šim nolūkam tiek izmantota punkcijas metode un asinis tiek ņemtas tieši no plauksta locītavas artērijas. Analīzes veikšanai ir nepieciešams 1,5ml asinis. Iegūto paraugu nekavējoties ievieto gāzu analizatorā, un rezultāts ir gatavs 5 minūšu laika. Pirms analīzes veikšanas ir nepieciešams konsultēties ar pulmonologu vai kardiologu. Pēc asins gāzu analīžu veikšanas jūsu ārstējošais ārsts varēs izlemt par tālāko ārstēšanas plānu, nozīmējot jums piemērotāko skābekļa terapijas veidu. Pieteikties uz vizīti pie pulmonologa vai uz asins gāzu analīzi var, zvanot uz tālruņa numuru 67336564. Vairāk informācijas par asins gāzu analīzēm meklē mūsu mājaslapā http://www.miegacentrs.lv/lv.

Raksts

upload/280993/media/shutterstock-21.jpg

Miega traucējumu ietekme uz mūsu veselību

Lai pilnvērtīgi novērtētu cilvēka miega kvalitāti un identificētu miega traucējumus, ir jāveic medicīniska izmeklēšana. Polisomnogrāfija ir izmeklējumu veids, kas palīdz kvalitatīvi identificēt dažādus ar miega kvalitāti saistītus traucējumus. 

Atrašanās vieta