Nafta LV, SIA

Nafta LV, SIA

Lubānas 66-317, Rīga LV-1073 www.nafta.lv/
www.nafta.lv/

Kas veido degvielas cenu?

2021. gada 27. oktobrī 15:26
nafta

Degvielas cena tirgū ietekmē patērētāju pirktspēju


Nevienam nav noslēpums, ka pēdējā laika aktuālākā tēma ir straujais degvielas cenu kāpums. Degviela ir resurss, kuru patērē lielākā daļa Latvijas mājsaimniecību, lai nokļūtu uz darbu, veikalu, medicīnas iestādi vai aizbrauktu ciemos pie radiem vai draugiem. Vēl svarīgāks resurss tā ir tieši uzņēmējiem, jo ikvienam uzņēmējam savā ražošanas vai pakalpojuma sniegšanas procesā ir nepieciešams izmantot degvielu, tādēļ degvielas cenu kāpums ietekmē ne tikai tās mājsaimniecības, kurās ir auto, bet pilnīgi visu Latvijas sabiedrību, jo, ceļoties degvielas cenai, ceļas arī produktu un pakalpojumu cenas. Ja patērētājs var mēģināt samazināt savu degvielas patēriņu, izvēloties sabiedrisko transportu, retāk doties izbraukumos vai ceļojumos vai iegādāties automašīnu ar mazāku degvielas patēriņu, tad uzņēmējiem šādas iespējas nav, jo, piemēram, graudu kulšanas kombainu vai traktoru nav iespējams aizstāt un veikt labības sēšanu vai kulšanu, izmantojot cilvēku resursus.


Kas veido degvielas cenu Latvijā?

 


Degvielas cenu veido vairāki faktori – gan Latvijā noteiktie nodokļi, gan notikumi pasaulē. Visās Eiropas valstīs degvielas cena veidojas līdzīgi, un degvielas gala cenu degvielas uzpildes stacijā veido degvielas iepirkuma cena, valsts nodevas un nodokļi, kā arī degvielas mazumtirgotāja izmaksas. Ja skatās proporcionāli, tad degvielas iepirkuma cena veido aptuveni 45% no degvielas gala cenas, nodokļi un nodevas (Latvijā degvielai tiek piemērots pievienotās vērtības nodoklis, akcīzes nodoklis un nodeva par obligāto valsts rezervju glabāšanu) – 48,5%, degvielas blakus piedevu cena – 0,5%, tikai aptuveni 6% no degvielas cenas uzpildes stacijā veido degvielas mazumtirgotāja izmaksas un peļņas daļa. Šīs proporcijas, protams, var svārstīties, jo degvielas cenas ir atkarīgas no ļoti daudziem faktoriem, bet nemainīgs paliek fakts, ka lielāko daļu degvielas cenas veido tieši iepirkuma cena un valstī noteiktās nodevas un nodokļi, tas arī izskaidro faktu, kādēļ degvielas cenas dažādu uzņēmumu uzpildes stacijās krasi neatšķiras.

Kas ietekmē degvielas cenu straujo kāpumu?

Šobrīd degvielas cenu straujais kāpums tiek skaidrots ar pasaules energoresursu tirgu atkopšanos pēc pagājušā gada pavasarī piedzīvotā pamatīgā krituma Covid-19 pandēmijas dēļ. Ja 2020. gada pavasarī degvielas cenas noslīdēja zem viena eiro robežas, tad šobrīd, 2021. Rudenī, degvielas cena Latvijas degvielas uzpildes stacijās tuvojas 1,50 par vienu degvielas litru. Šobrīd naftas cenas globālajā tirgū turpina augt, naftas cenas kāpumu veicina arī vakcinācijas tempa pieaugums un ekonomistu prognozes par pasaules ekonomikas attīstību, kā arī būtisks faktors naftas cenu kāpumā ir kopējais investīciju samazinājums naftas ieguves nozarē. Ne mazāk svarīgs faktors degvielas cenu pieaugumā ir biodegvielas komponentu cenu straujais kāpums pasaules tirgū. Šobrīd eksperti nespēj prognozēt, kad ir gaidāma degvielas cenu nostabilizēšanās, bet, pēc ekspertu viedokļa, degvielas cenu kāpums nav tik straujš, lai veicinātu inflāciju, jo šobrīd inflāciju vairāk ietekmē citu energoresursu cenu – elektrības un dabasgāzes – straujais kāpums. Ja vēlies, lai tavam uzņēmumam nebūtu jāsatraucas par cenu kāpumu, tad ir īstais laiks veikt degvielas pasūtījumu, lai nodrošinātos ar degvielas rezervēm savam uzņēmumam. SIA NAFTA LV veic naftas produktu piegādes, sākot no 1000 litru apjoma līdz pat 32 000 litriem. SIA NAFTA LV rūpīgi seko līdzi naftas cenu aktuālajām izmaiņām, tādēļ mūsu klienti var būt droši, ka viņiem tiks nodrošināta izdevīga un tirgus situācijai atbilstoša degvielas produktu cena.

Raksts

upload/293094/media/biologiska-partika2.jpg

Bioloģiskais septembris

Septembris Eiropas Savienībā ir pasludināts par bioloģiskās pārtikas mēnesi. Šajā mēnesī iedzīvotāji tiek aicināti pievērst lielāku uzmanību tam, kādu pārtiku viņi lieto uzturā, un mēģināt dot priekšroku bioloģiskajai pārtikai. Septembris ir mēnesis, kad cilvēki visā Eiropā vairāk domā par ilgtspējību un videi draudzīgu lauksaimniecību, lai mazinātu pārtikas ražošanas atstāto ietekmi uz vidi. 

Atrašanās vieta