Nafta LV, SIA

Nafta LV, SIA

Lubānas 66-317, Rīga LV-1073 www.nafta.lv/
www.nafta.lv/

Pesticīdi lauksaimniecībā – jā vai nē?

2023. gada 25. maijā 14:46

Viedokļi par pesticīdu izmantošanu lauksaimniecībā dalās – vieni saka, ka bez pesticīdu lietošanas nav iespējams izaudzēt labu ražu, bet citi satraucas par to ietekmi uz cilvēku organismu un apkārtējo vidi. Kas īsti ir pesticīdi, un kādēļ tie tiek plaši izmantoti lauksaimniecībā? Pesticīdi ir ķīmiskas vielas, kas tiek izmantotas lauksaimniecībā, lai cīnītos pret kaitēkļiem, slimībām un nezālēm. Pesticīdu lietošanai ir gan pozitīvi, gan negatīvi aspekti. Pie pozitīvajiem aspektiem var pieskaitīt iespēju palielināt lauksaimniecībā iegūtās ražas apjomu un samazināt lauksaimnieku zaudējumus. Pārtikas krīze ir mūsdienu realitāte, un situāciju vēl vairāk ir pastiprinājusi karadarbība Ukrainā, kas tiek dēvēta par Eiropas graudu klēti, tādēļ ir būtiski, ka lauksaimnieki spēj nodrošināt augstu ražīgumu un ievākt pietiekami daudz kvalitatīvas ražas. Tomēr pārmērīga pesticīdu lietošana var nodarīt risku gan apkārtējai dabai, gan cilvēka veselībai, tādēļ pesticīdu lietošana tiek stingri kontrolēta. 

Nedaudz no vēstures 

Lai arī daudzi domā, ka pesticīdi ir mūsdienu modernās lauksaimniecības izgudrojums, tomēr patiesībā pesticīdus izmanto jau ļoti sen – pirmo reizi pesticīdi ir izmantoti jau ap 2500. gadu p.m.ē., kad sērs tika izmantots kā insekticīds. Lauksaimniecībā pesticīdi savu uzvaras gājienu sāka 20. gadsimta 70. gadu sākumā, kad tirgū populārs kļuva pasaulē visplašāk lietotais herbicīds – glifosāts (raundaps). Kā norāda zinātnieki un ārsti, negatīvā ietekme uz cilvēka veselību neparādās uzreiz – negatīvais efekts attīstās ilgtermiņā, radot hroniskas veselības problēmas. Lai nepieļautu cilvēka saskari ar pesticīdiem, ir ļoti rūpīgi jāievēro pesticīdu lietošanas instrukcijas, nepārsniedzot noteiktās devas un laika periodus. Strādājot ar pesticīdiem, ir jāievēro visas darba aizsardzības prasības – jāvalkā aizsargbrilles, cimdi un maska, kas novērsīs fizisku saskari ar vielu. Kā arī lauksaimniekiem ir jābūt izglītotiem un jāspēj izvērtēt pesticīdu lietošanas nepieciešamību konkrētajā situācijā un, ja ir iespējami citi risinājumi, izmantot tos. Augu kaitēkļi un slimības nesamazinās un nepazūd, tādēļ, visticamāk, pilnībā atteikties no pesticīdu izmantošanas lauksaimniecībā tuvākajā laikā nebūs iespējams, tomēr lauksaimniekiem ir jāuzņemas atbildība par to, cik daudz un kad viņi izvēlas lietot šīs vielas savas ražas aizsargāšanai. 

Aktuālie pētījumi par pesticīdu lietošanu Latvijā

2022. gadā noslēdzās Eiropas biomonitoringa projekts, kura laikā tika pētīta pesticīdu klātbūtne cilvēku organismā 6 Eiropas valstīs, viena no šīm valstīm bija Latvija. Pētījuma laikā tika analizētas ģimenes ar bērniem, kas dzīvo lauku teritorijās un kuru māju tuvumā tiek izmantoti pesticīdi. Tika ievākta informācija par cilvēku uzturu, dzīves apstākļiem, kā arī iegūtas urīna analīzes. Apkopojot datus, tika secināts, ka Latvijā dzīvojošo pētījuma dalībnieku organismos atrada vismazāk vielu, un jāuzsver, ka vielu koncentrācija organismā bija ļoti maza. Kā arī pētījuma veicēji norāda, ka daļa no šīm vielām organismā varēja nonākt nevis no pesticīdiem, kas tika izmantoti blakus esošajos laukos, bet ar pārtiku, kas tiek importēta no citām valstīm un regulāri lietota uzturā. Latvijā, tāpat kā visā Eiropas Savienībā, ir ļoti stingri noteikumi par pesticīdu lietošanu lauksaimniecībā, kā arī Pārtikas un veterinārais dienests regulāri veic pārtiktas produktu pārbaudi, lai noteiktu, vai tajos nav pārsniegta noteiktā atliekvielu norma, tādēļ mūsu valsts iedzīvotāji var būt droši – veikalu plauktos iegādātā pārtika ir droša lietošanai uzturā un nesatur veselībai kaitīgas vielas! 

Lauksaimniecība ir ļoti sarežģīts bizness, kurā gala rezultāts ne vienmēr ir atkarīgs no tā, cik pareizi  un rūpīgi tiek veikti ieplānotie darbi. Šajā nozarē ir ļoti daudz neparedzamu faktoru – laika apstākļi, kaitēkļi un slimības, kas var ietekmēt gala rezultātu un ievāktās ražas apjomu, tādēļ zemnieks, sējot laukus, nekad nevar būt drošs, cik daudz ražas tiks ievākts rudenī. 

Mēs nevaram pasargāt mūsu sadarbības partnerus no neparedzētām situācijām, bet mēs varam parūpēties, lai mūsu klienti saņemtu regulāras degvielas piegādes par izdevīgām cenām. SIA Nafta LV seko līdzi naftas cenu aktuālajām izmaiņām un piedāvā elastīgas cenas saviem klientiem! Vairāk par degvielas piegādi lauksaimniekiem meklē šeit

 

Raksts

upload/293094/media/biologiska-partika2.jpg

Bioloģiskais septembris

Septembris Eiropas Savienībā ir pasludināts par bioloģiskās pārtikas mēnesi. Šajā mēnesī iedzīvotāji tiek aicināti pievērst lielāku uzmanību tam, kādu pārtiku viņi lieto uzturā, un mēģināt dot priekšroku bioloģiskajai pārtikai. Septembris ir mēnesis, kad cilvēki visā Eiropā vairāk domā par ilgtspējību un videi draudzīgu lauksaimniecību, lai mazinātu pārtikas ražošanas atstāto ietekmi uz vidi. 

Atrašanās vieta