Nafta LV, SIA

Nafta LV, SIA

Lubānas 66-317, Rīga LV-1073 www.nafta.lv/
www.nafta.lv/

Saimniekot saskaņā ar dabu

2022. gada 17. februāri 12:31
Nafta LV

Aizvien vairāk cilvēku aizdomājas par savu darbību radīto ietekmi uz dabu un savā ikdienā aizvien vairāk cenšas ieviest dabai draudzīgus paradumus. Viena no šobrīd aktuālākajām tendencēm ir izvēlēties bioloģiski audzētu pārtiku. Iegādājoties bioloģiski audzētu pārtiku, patērētājs var būt drošs, ka audzēšanas procesā nav izmantotas ķimikālijas vai pesticīdi. Bioloģiski audzēta pārtika nozīmē ne tikai to, ka tās audzēšanas procesā netiek izmantotas ķimikālijas, bet arī tās audzēšana atstāj mazāku ietekmi uz vidi, sekmē bioloģisko daudzveidību un tiek ievēroti augsti dzīvnieku labturības standarti. Varētu teikt, ka bioloģiski audzēta pārtika ir cieņas izrādīšana pret dabu, cilvēku veselību un dzīvniekiem, kas tiek audzēti. Bet ko īsti nozīmē vārdi “bioloģiskā saimniecība” un kādas darbības ir jāveic uzņēmumam, ja tas vēlas iziet bioloģiskās sertifikācijas procesu?  

Ar ko atšķiras bioloģiskā saimniecība?

 

Foto: Traktors;
Foto: Traktors; autors: 2

 
Pirmais un galvenais priekšnoteikums – bioloģiskās saimniecības nedrīkst izmantot savā ražošanas procesā sintētiskos pesticīdus. Bioloģiskais lauksaimnieks ir atbildīgs ne tikai par savu saimniecību, bet viņam ir arī jābūt drošam, ka pesticīdi, kas tiek izmantoti blakus esošajos laukos, nenonāks uz viņa īpašumā esošās zemes. Bioloģiskajā lopkopībā ir stingri ierobežota antibiotiku lietošana dzīvniekiem, kā arī, lai neradītu piesārņojumu uz apkārtējo vidi, bioloģiskajā lauksaimniecībā ir aizliegts izmantot sintētiskos minerālmēslus. Augsnes auglība ir jāpalielina, izmantojot dabai draudzīgas metodes – kompostu, zaļmēslojuma augus un augu seku –, kā arī ir atļauts izmantot augsnei labvēlīgus mikroorganismu preparātus un biodinamiskos preparātus. Vislielākās bažas, apsverot domu pāriet uz bioloģiskās saimniecības statusu, ir par nezāļu un kaitēkļu apkarošanu. Jāatzīst, ka nezāļu un kaitēkļu apkarošana ar bioloģiskajām metodēm nav neiespējama – nezāles ir iespējams apkarot, laukus regulāri kultivējot, izmantojot kaitēkļu dabiskos ienaidniekus, kā arī sējot augus, kas dabīgi izdala kaitīgajiem organismiem nepatīkamas vielas. Jāpiebilst, ka, saimniekojot bioloģiski, saimniecībai būs lielāks degvielas patēriņš, jo, lai apkarotu nezāles, lauki būs jākultivē vairākkārt, toties tiks ietaupīti finansiālie līdzekļi, kas tiktu tērēti pesticīdu iegādei.

Kā iegūt bioloģisko sertifikātu?

 


Ikvienai saimniecībai ir jārēķinās, ka bioloģisko sertifikātu nav iespējams iegūt uzreiz pēc lēmuma pieņemšanas par bioloģiskās sertifikācijas uzsākšanu. Ja saimniecība ir nolēmusi uzsākt strādāt bioloģiski, vispirms tiek noteikts 2 gadu pārejas process – tas nozīmē, ka divi gadi saimniecībai ir jāstrādā, ievērojot visas bioloģiskās lauksaimniecības prasības. Kā arī obligāts nosacījums ir atbilstošas izglītības iegūšana – ir jāapgūst kursi par bioloģisko lauksaimniecību. Labā ziņa ikvienam, kas plāno pieteikties bioloģiskajai sertifikācijai – šobrīd kursus bioloģiskajā lauksaimniecība ir iespējams apgūt arī attālināti, ietaupot gan savu laiku, gan izmaksas. Ja saimniecība šos 2 gadus ir darbojusies atbilstoši bioloģiskās saimniecības nosacījumiem un to apstiprina arī uzraugošās institūcijas, saimniecība iegūst bioloģisko sertifikātu. Jāatceras, ka savu produkciju marķēt kā bioloģisku varēs tikai tad, kad 2 gadu pārejas posms būs noslēdzies un būs iegūts sertifikāts. Lai arī šos 2 gadus saimniecība strādā pēc tādiem pašiem principiem kā citas bioloģiskās saimniecības, tomēr šajā laika posmā izaudzēto produkciju nav atļauts marķēt kā bioloģiski audzētu.

Lai arī kādu saimniekošanas veidu jūs izvēlētos, atcerieties, ka SIA Nafta LV ir un būs jūsu sabiedrotas ikdienas lauksaimniecības darbos! Lauksaimniekiem piegādājam marķēto dīzeļdegvielu ar samazinātu akcīzes nodokli. Veicam operatīvu degvielas piegādi, kā arī piedāvājam iznomāt tvertnes degvielas uzglabāšanai, lai samazinātu piegāžu skaitu un nodrošinātu saimniecību ar degvielas krājumiem.

Raksts

upload/293094/media/biologiska-partika2.jpg

Bioloģiskais septembris

Septembris Eiropas Savienībā ir pasludināts par bioloģiskās pārtikas mēnesi. Šajā mēnesī iedzīvotāji tiek aicināti pievērst lielāku uzmanību tam, kādu pārtiku viņi lieto uzturā, un mēģināt dot priekšroku bioloģiskajai pārtikai. Septembris ir mēnesis, kad cilvēki visā Eiropā vairāk domā par ilgtspējību un videi draudzīgu lauksaimniecību, lai mazinātu pārtikas ražošanas atstāto ietekmi uz vidi. 

Atrašanās vieta