Kā atbalstīt sēru brīdī?
Tuvinieka zaudēšana ir ļoti smags brīdis ikviena cilvēka dzīvē, un nereti apkārt esošie cilvēki nezina, kā šādos gadījumos rīkoties, kā runāt ar cilvēku, kurš pārdzīvo sēras, bet dažkārt cilvēki pat izvairās no komunikācijas, jo ir bail, ka pateiks neīstos vārdus vai sāpinās cilvēku vēl vairāk. Tuvinieka zaudējums ir viena no smagākajām pieredzēm, ko cilvēks var piedzīvot. Tas var radīt dziļas emocionālās sāpes, apjukumu un bezpalīdzību. Lai palīdzētu sev šajā grūtajā laikā, ir svarīgi meklēt psiholoģisko palīdzību, kas var sniegt atbalstu un rīkus, lai tiktu galā ar zaudējuma sāpēm. Ir jāapzinās, ka sēras ir dabiska reakcija uz mīļotā cilvēka zaudējumu un savas emocijas nevajag apslāpēt. Kā arī nav tāda pareiza vai nepareiza veida, kā tikt galā ar tuvinieka zaudēšanu, jo katrs mēs esam atšķirīgi, tādēļ arī sēras mēs katrs pārdzīvojam savā veidā. Nevajag baidīties runāt par savām emocijām, tādēļ šajā brīdī ir ļoti svarīgi, lai jums klāt ir tuvi cilvēki, ar kuriem jūs varat dalīties savās izjūtās un pārdzīvojumos. Šī iemesla dēļ sēru brīdī nevajag vairīties no komunikācijas ar cilvēku, kas ir zaudējis sev mīļu cilvēku, jo viņam ir svarīgi sajust līdzcilvēku atbalstu un saņemt iespēju dalīties ar savām emocijām un jūtām, lai justos saprasts.
Psiholoģiskā palīdzība tuvinieka zaudēšanas gadījumā
Ja šķiet, ka sēras un sāpes ir pārāk lielas un jūs ar tām netiekat galā, palīdzēt var psihologa vai psihoterapeita apmeklējums. Psihologs vai psihoterapeits var palīdzēt izprast un pārvaldīt šīs emocijas, piedāvājot drošu vidi, kur runāt par savām izjūtām. Speciālista palīdzība ir jāmeklē gadījumos, kad zaudējuma sāpes kļūst nepārvaramas un sāk ietekmēt jūsu ikdienu, šādā gadījumā speciālists palīdzēs jums atrast veidus, kā tikt galā ar savām emocijām. Zaudējuma pārvarēšana ir ilgstošs process, un nav iespējams noteikt termiņu, kurā šīs sāpes mazināsies vai pāries, tādēļ ir svarīgi pieņemt palīdzību no apkārtējiem un atrast veidu, kā dzīvot tālāk, saglabājot mīļoto cilvēku piemiņu sirdī. Šobrīd ir pieejama dažāda veida bezmaksas psiholoģiskais atbalsts, ko ikviens var izmantot gadījumos, kad šķiet, ka ar zaudējuma sāpēm nav iespējams tikt galā pašu spēkiem – krīžu un konsultāciju centrs “Skalbes” piedāvā iespēju jebkurā diennakts laikā saņemt telefonisku pirmo psiholoģisko palīdzību, savukārt bērniem un jauniešiem ir pieejams Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis, kur psiholoģisko palīdzību sniedz profesionāli psihologi, kas specializējušies darbam ar bērniem un jauniešiem.
Profesionāla attieksme no apbedīšanas pakalpojumu sniedzēja
Apbedīšanas biroja darbinieki ir vieni no pirmajiem cilvēkiem, ar kuriem tuvinieki komunicē par tuvinieka nāvi, tādēļ ir ļoti svarīgi, lai apbedīšanas speciālisti spētu sniegt ne tikai praktisku, bet arī emocionālu atbalstu visā bēru organizēšanas procesa laikā. Profesionāla attieksme sākas ar empātiju un sapratni – apbedīšanas speciālistiem ir jābūt iejūtīgiem pret tuvinieku emocionālo stāvokli, jāspēj izprast dažādas cilvēku reakcijas uz zaudējumu, lai pielāgotu savu komunikācijas stilu atbilstoši situācijai. Svarīga ir arī informācijas sniegšana skaidrā un saprotamā veidā, lai palīdzētu tuviniekiem pieņemt informētus lēmumus. Profesionāla attieksme no apbedīšanas pakalpojumu sniedzēja palīdz nodrošināt, ka bēru process noritēs saskaņā ar tuvinieku izteiktajām vēlmēm. Cieņpilna un profesionāla attieksme ne tikai atvieglos bēru organizēšanas praktiskos aspektus, bet arī sniegs tuviniekiem mierinājumu un atbalstu emocionāli grūtā laikā, ļaujot pienācīgi atvadīties no mīļotā cilvēka.
Ainara Spirģa apbedīšanas birojā strādā tikai pieredzējuši speciālisti, kas sniegs jums profesionālu atbalstu tuvinieka zaudēšanas brīdī!
Darba laiks
Atvērts
Vairāk...Raksts
Vai bēres ir jāplāno?
Lai arī nāves un bēru tematika Latvijas sabiedrībā joprojām ir jautājums, kas netiek apspriests, svarīgi ir atcerēties, ka mūsu senči neuzskatīja nāvi par beigām, bet gan pāreju uz dzīvi aizsaulē. Atklātas sarunas un praktiska sagatavošanās šiem dzīves notikumiem var palīdzēt ne tikai atvieglot tuvinieku emocionālo un praktisko slogu, bet arī mazināt aizspriedumus, kas ir radušies saistībā ar apbedīšanas nozari kopumā.