Suņu dresūras pamati: svarīgākās komandas, ko tavs mīlulis apgūs suņu skolā
Suņa ienākšana dzīvē ir liels notikums. Un nav nozīmes, vai tas ir pirmais suns saimnieka dzīvē vai četrkājainie draugi bijuši līdzās teju visu dzīvi. Katram sunim, tāpat kā mums cilvēkiem, ir savs raksturs un temperaments, tāpēc nevajadzētu gaidīt, ka visi suņi vienādi atbildēs uz it kā jau gadiem izstrādātu audzināšanas modeli.
Tieši suņa saimnieks ir tā persona suņa dzīvē, kas, vispirmkārt, ietekmē to, kāds veidosies dzīvnieka raksturs, un to, cik suns būs paklausīgs un draudzīgs ar bērniem, mājdzīvniekiem un citiem sugasbrāļiem.
Gana bieži nākas dzirdēt jautājumu – kāpēc gan suņu skola mīlulim vispār ir nepieciešama? Proti, varētu šķist, ka pietiek vien ar pāris komandu iedresēšanu un suns pats visu iemācīsies. Taču šāds uzskats ir pavisam aplams. Profesionāli kinologi un suņu skolas treneri norāda, ka suņu skola, pirmkārt, ir nepieciešama tieši pašam saimniekam un tikai pēc tam – sunim.
Kas suņu saimniekiem būtu jāzina par suņu skolu, kā notiek suņu apmācība un kādas svarīgākās komandas dzīvnieks apgūst apmeklējot nodarbības – par to visu raksta turpinājumā!
No kāda vecuma saimniekam ar suni jādodas uz apmācībām?
Jāsāk ar to, ka suns cilvēka dzīvē var ienākt dažādos vecumposmos. Nereti suns jau pieauguša suņa vecumā tiek paņemts no patversmes, dažkārt suns tiek mantots pēc kāda tuvinieka aiziešanas, taču lielākajā daļā gadījumu saimnieki iegādājas suni kucēna vecumā.
Kucēnu skola ir paredzēta sunīšiem no 3,5 līdz aptuveni 6 mēnešu vecumam. Tas ir laiks, kad kucēns ir saņēmis visas nepieciešamās vakcīnas, adaptējies jaunajās mājās, ir pagājis karantīnas periods un suns droši var tikt vests pastaigās un sākt socializēties. Lai kucēns apgūtu visas svarīgākās iemaņas, ilgāk par 6 mēnešu vecumu gan gaidīt nevajadzētu.
Savukārt jau pieaugušus suņus uz suņu apmācībām jāved, tiklīdz kā suns ir ienācis ģimenē un saņēmis vakcīnas, ja tādas līdz tam nav saņemtas. Pēc vakcīnu veikšanas jānogaida aptuveni 10–12 dienas, un suns ir gatavs apmācībām.
Īpaši svarīgi uz apmācībām doties, ja suns nācis no nelabvēlīgiem apstākļiem, miris iepriekšējais saimnieks vai suns pieņemts no patversmes, ja suns izrāda agresijas pazīmes, neatsaucas uz saimnieka komandām un vērojamas citas uzvedības problēmas.
Kad suns ir pieaudzis, tam jau ir izveidojušies noteikti refleksi, raksturs un uzvedības iezīmes. Saimniekam jārēķinās, ka suņu dresūra šādā vecumā, protams, būs sarežģītāka, jo sākotnēji jāmēģina pārmācīt jau iestrādājušies nevēlamie uzvedības modeļi, tāpēc tam var būt nepieciešams ilgāks laiks un lielāka pacietība.
Tieši tāpat arī ar suņiem senioriem. Maldīgs ir uzskats, ka vecumdienās suni vairs nav vērts vest uz apmācībām. Arī vecāka gada gājuma suņus ir iespējams veiksmīgi apmācīt, galvenais, lai saimniekam ir apņēmība, pacietība un vēlme ar suni darboties.
Tomēr jāatceras, ka daļā gadījumu var nebūt iespējams pilnībā mainīt dzīvnieka uzvedības modeļus, tāpēc svarīga ir tieši saimnieka izpratne un iejūtība pret mīluli, kas pieņemts. Nedrīkstētu būt gadījumi, ka tāpēc, ka suņa raksturs un uzvedība ir apgrūtinoša, saimnieks lemj par atteikšanos no dzīvnieka.
Autors: Freepik.com
Kā noris apmācību process, un kādas komandas suns tajā apgūst?
Kā jau iepriekš norādīts, sākotnēji suņu skola nepieciešamas pašam saimniekam. Nodarbības jāapmeklē abiem, un saimniekam nāksies apbruņoties gan ar pacietību, gan izbrīvēt laiku apmācību apmeklējumiem.
Saimniekam visu apmācību periodu ir jābūt klātesošam, jo nodarbību laikā dzīvniekam ar saimnieku veidojas tik svarīgā saikne, kas tālākajā audzināšanas procesā ir ļoti svarīga. Nodarbību laikā saimniekam māca saprasties ar savu mīluli un izveidot kontaktu, izprast suņa raksturu un to, kā un kāpēc suns reaģē konkrētās situācijās.
Svarīgi, lai apmācību procesā tiktu ievērota regularitāte un visu nodarbībās apgūto saimnieks integrētu arī ikdienas audzināšanas procesā, konsekventi ievērojot noteiktās prasības un nepieļaujot, ka dažkārt sunim kaut kas tiek atļauts, savukārt citkārt atkal nē. Šādā gadījumā dzīvnieks apjūk un ar laiku vairs nesaprot, ko saimnieks no dzīvnieka vēlas, līdz ar to suns vairs saimnieku nerespektē un var attīstīties nopietnas uzvedības problēmas.
Apmācību procesā suņiem tiek mācīts socializēties ar citiem sugas brāļiem, draudzēties un rotaļāties, kā arī iepazīt citus cilvēkus. Katra nodarbība tiek veltīta citai audzināšanas tēmai, piemēram, tiek apgūts pareizi iet pavadā, atsaukties uz saimnieka saucienu vai kādu konkrētu komandu. Nodarbības nepieciešams apmeklēt aptuveni 1–2 reizes nedēļā, un tās ilgst aptuveni stundu.
Autors: Freepik.com
Svarīgākās komandas, kas suņu skolā tiek apgūtas ir:
- pirmās pamatkomandas, tādas kā "Sēdi!", "Guli!", "Stāvi!";
- komandas "Pie manis!", "Blakus!";
- komandas "Gaidi!", "Brīvs!";
- komandas "Nedrīkst!", "Lūdzu!" un citas atļaujošās komandas.
Papildus komandu apguvei saimnieks kopā ar suni mācās pamatiemaņas, lai suns mierīgi, bez pavadas raustīšanas prastu iet blakus saimniekam. Tāpat tiek apskatītas arī biežākās kļūdas, ko saimnieki pieļauj apmācību procesā, tiek apgūta arī suņa ķermeņa apskate un ikdienas higiēna. Saimnieks kopā ar suni spēlē sunim piemērotas rotaļas, kas veicina arī dzīvnieka intelektuālo attīstību, saimniekam tiek iemācīts arī tas, kā pareizi dzīvnieku nomierināt.
Suņu skola ir lieliska vieta, kur drošā atmosfērā apmācīt arī ļoti nedrošus suņus. Pamazām tie mācās pārvarēt bailes un agresiju, uzticēties citiem cilvēkiem, rotaļāties un socializēties ar saviem sugasbrāļiem.
Dino Zoo Suņu skola tavam mīlulim!
Autors: Dinozoopasaule.lv
Dino Zoo Suņu skola Rīgā, Krasta ielā 52 un Stirnu ielā 26, aicina saimniekus ar mīluļiem jebkurā vecumā apgūt drošas, dzīvnieku atbalstošas un mūsdienīgas audzināšanas metodes!
Ienāc dinzoopasaule.lv, kur atradīsi aktuālo informāciju par Suņu skolas darbību, kā arī kontaktinformāciju, lai noskaidrotu nodarbību grafiku un Suņu skolas cenas.
Plašākajā dzīvniekiem un to saimniekiem domātajā centrā Baltijā Dino Zoo Pasaule Krasta ielā 52, pieejama arī profesionāla un mūsdienīga veterinārā klīnika, plaša veterinārā aptieka, kā arī Dino Zoo preču veikals, kurā atradīsi zoo preces visdažādāko šķirņu mājdzīvniekiem. Tāpat Dino Zoo Pasaule iespējams apmeklēt arī Suņu un kaķu frizētavu.
Dino Zoo – rūpēs par ikvienu mājdzīvnieku!
Raksts
Mājīga un funkcionāla trušu būra izveidošana: padomi un norādes
Pirms mīluļa iegādes ieteicams veltīt laiku informācijas izpētei par to, kā pareizi apmācīt trusi, kāda barība, kopšana un aktivitātes tam nepieciešamas. Piedāvājam iepazīties ar noderīgu informāciju par trušu būra izvēli un pareizu būra iekārtošanu, lai mājdzīvnieks jaunajās mājās justos pēc iespējas mājīgāk un ērtāk!