Atmežošana plānojot būvniecību

Autors: shutterstock.com
No saimnieciskā viedokļa, atmežošana nozīmē ievērojamus finanšu ieguldījumus. Koku ciršana, celmu izrakšana, izvešanas un teritorijas līdzināšanas darbi – tas viss kopā rada izmaksas, kas var būtiski palielināt būvniecības projekta kopējo budžetu. Tāpēc loģiska šķiet vēlme atmežot pēc iespējas mazāku zemes platību – tikai tik daudz, cik reāli nepieciešams būvniecībai un ar to saistītajai infrastruktūrai. Tomēr ir vēl viens svarīgs faktors, kas ir jāņem vērā, – drošība. Pēdējo gadu laikā klimata pārmaiņu ietekme Latvijā kļuvusi īpaši jūtama – biežāk piedzīvojam intensīvas lietavas, stipras vētras un pat orkānus, kas var radīt ievērojamus postījumus. Dabas kaprīzes, kas izraisa koku lūšanu vai pat izgāšanos ar saknēm, kļūst par reālu apdraudējumu gan cilvēku dzīvībai, gan īpašumam. Tādēļ ir jāatceras, ka, lai arī šobrīd modē ir dabas tuvums un dabas ienākšana arī pilsētas teritorijā, tomēr ir rūpīgi jāizsver, cik droša jums un jūsu kaimiņiem būs atsevišķu koku atstāšana īpašumā.
Koki mājas pagalmā – dabas tuvums vai potenciāls apdraudējums?
Plānojot atmežošanu, svarīgi izvērtēt, cik droša būs paliekošo koku atrašanās vieta un stāvoklis. Lai arī daudzi novērtē dabas tuvumu un lielus, senus kokus savos īpašumos, šī izvēle nav vienmēr drošākā. Jāatceras, ka pilsētvidē vai lauku viensētā atsevišķi koki ir pakļauti lielākai vēja slodzei nekā mežā, kur tos pasargā citi koki. Viensētās jau izsenis ir stādītas liepas, ozoli, kļavas – bieži vien tieši pagalma vidū vai ēku tuvumā. Tomēr ir jāņem vērā, ka šie koki, kas aug vieni, laika gaitā izveido spēcīgu un plašu sakņu sistēmu, kas ļauj tiem izturēt pat ļoti stiprus vējus. Turpretī koki, kas ilgi auguši grupā ar citiem kokiem, pēkšņi paliekot vientuļi (pēc blakus koku nociršanas), zaudē savu aizsardzību, jo to sakņu sistēma nav pielāgota lielam vējam. Labākajā gadījumā koka nolūšanas gadījumā cietīs ēkas un žogs, tomēr ir jāatceras, ka krītoši koki var apdraudēt arī jūs un jūsu ģimeni, kā arī kaimiņus.

Autors: shutterstock.com
Neriskējiet, izvēloties atstāt kokus ēku tuvumā!
Plānojot būvniecību, ļoti svarīgi ir laikus pieņemt lēmumu par koku saglabāšanu vai nozāģēšanu ēku tuvumā. Nereti īpašnieki vilcinās nocirst kokus, cerot saglabāt dabisko vidi, taču šāda izvēle nākotnē var radīt būtiskas grūtības un neparedzētas izmaksas. Ja lēmums par bīstamu koku nozāģēšanu tiek pieņemts tikai pēc būvniecības darbu pabeigšanas, šis process kļūst sarežģīts, laikietilpīgs un dārgs. Šādos gadījumos darbus iespējams uzticēt tikai profesionāliem arboristiem, kuri koku zāģē no galotnes pa nelieliem posmiem, rūpējoties par to, lai nenodarītu bojājumus jaunbūvētām ēkām vai blakus esošiem īpašumiem. Šāda veida pakalpojums parasti izmaksā, sākot no 200 eiro par vienu koku, turklāt celma izraušana ēku tuvumā ir vēl sarežģītāka, un izmaksas var būt vēl augstākas. Papildus jāņem vērā arī iespējamās sekas attiecībā uz kaimiņiem – ja vētras laikā
jūsu īpašumā esošs koks bojā kaimiņa žogu, saimniecības ēku vai, sliktākajā gadījumā, dzīvojamo māju, tas neizbēgami ietekmēs savstarpējās attiecības un radīs juridiskas un finansiālas sekas. Šādus riskus nevajadzētu ignorēt, īpaši ņemot vērā pēdējo gadu pieredzi ar spēcīgām vētrām, kas Latvijā radījušas ievērojamus postījumus un parādījušas, cik bīstami var būt koki, kas atstāti pārāk tuvu apdzīvotām ēkām.

Autors: shutterstock.com
Nereti tiek piemirsti arī citi ar kokiem saistīti riski pilsētas teritorijās, piemēram, ziedputekšņu radītās neērtības. Priežu ziedēšanas laikā ziedputekšņi biezā kārtā nosedz apkārtējo teritoriju, terases un automašīnas, radot apgrūtinājumus to īpašniekiem. Savukārt rudenī skujas aizsprosto lietus ūdens notekas. Lai arī šie faktori sākotnēji var šķist nebūtiski, ilgtermiņā tie var ievērojami ietekmēt īpašuma lietošanas komfortu. Mēs nevēlamies aicināt uz pilnīgu koku izciršanu, gluži pretēji – koki ir nozīmīga vides sastāvdaļa un būtiski uzlabo dzīves kvalitāti, sniedzot gan estētisku, gan ekoloģisku vērtību. Tomēr katrs koks jāizvērtē atbildīgi, ņemot vērā gan tā potenciālo bīstamību, gan ieguvumus. Ideālā gadījumā ēku tuvumā saglabājami tikai tie koki, kas izauguši atstatus no citiem un attīstījuši spēcīgu sakņu sistēmu. Šādi koki visdrīzāk būs noturīgāki pret vētrām un mazāk bīstami. Savukārt, ja visi koki jūsu īpašumā auguši ciešā grupā un nav piemērotu vientuļu koku, ieteicams izvērtēt iespēju pārstādīt jaunu koku.
Mūsdienās pieejamas tehnoloģijas, kas ļauj ar speciāliem hidrauliskajiem satvērējiem pārvietot kokus no meža vai stādaudzētavas kopā ar visu sakņu sistēmu un iestādīt tos paredzētajā vietā pagalmā. Šādi pārstādītam kokam būs iespēja veiksmīgi ieaugt jaunajā vidē. Svarīgi pievērst uzmanību arī pareizai stādīšanas tehnikai – nedrīkst uzbērt pārmērīgi biezu zemes slāni ap saknēm, jo tas var izraisīt koka bojāeju jau pirmajā gadā.
Rūpīga koku izvērtēšana pirms būvniecības ir ieguldījums gan jūsu drošībā, gan īpašuma vērtības saglabāšanā, tādēļ mēs vēlam veiksmi ikvienam, kas plāno uzsākt būvniecību meža zemē, un ar prieku palīdzēsim realizēt sapni par savu māju! SIA INKO LUKSS sniedz konsultācijas meža zemes atmežošanā, palīdzot izvērtēt gan nepieciešamo atmežošanas platību, gan pieņemt lēmumu par to, kurš koks ir drošs, bet kuru koku tomēr labāk nozāģēt.
Raksts

Apstiprināti likuma grozījumi, kas maina atmežošanas kārtību
No 4. februāra plānotās likumdošanas izmaiņas atmežošanas kārtībā ir stājušās spēkā, ieviešot būtiskas pārmaiņas atmežošanas procesa regulējumā. Uzzināsim par jaunumiem, kas skar atmežošanas birokrātisko pusi – atmežošanas plānu sagatavošanas kārtību!