Esi vērīgs – nepalaid garām jaunākās izmaiņas likumdošanā
Darba likumā regulāri tiek veiktas izmaiņas un labojumi, lai uzlabotu likuma subjektu tiesības uz drošu darba vidi un taisnīgiem darba apstākļiem. Ar šī gada 1. augustu ir stājušies spēkā Darba likuma grozījumi, kas paredz izmaiņas darbinieku atvaļinājuma regulējumā, darba laika un pārbaudes termiņa nosacījumos, darba līguma satura papildināšanā un koplīgumu un to grozījumu pieņemšanas nosacījumos. Izmaiņas darba likumā tika izstrādātas, sadarbojoties ar Latvijas Darba devēju konfederāciju un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienību, lai panāktu, ka jaunās likuma normas tiktu izstrādātas, balstoties gan uz darba devēju, gan darba ņēmēju interesēm. Šie ir vieni no apjomīgākajiem Darba likuma grozījumiem pēdējo gadu laikā, tomēr no darba devēju puses tie tiek kritizēti, apgalvojot, ka jaunie grozījumi vēl vairāk sarežģī darba devēju ikdienu, uzliekot tiem papildus pienākumus un administratīvo slogu.
Kas mainīsies darba devēju ikdienā?
Strādājot pandēmijas ēnā, uzņēmumi un darbinieki bija spiesti pielāgoties jaunajiem apstākļiem un iespēju robežās veikt darbu attālināti. Liela daļa darbinieku ir pieraduši pie attālinātā darba un iemācījušies strādāt efektīvi ārpus ofisa telpām, ļaujot darba devējiem ietaupīt uz biroja uzturēšanas izmaksām. Arī Darba likums ir gājis laikam līdzi, un šobrīd likumā ir noteikts, ka darbiniekam ir tiesības brīvi noteikt savu darba vietu, tas nozīmē, ka gadījumos, kad puses ir vienojušās par attālināto darbu vai hibrīda modeli, darbiniekam ir tiesības izvēlēties, vai viņš strādās no mājām vai jebkuras citas vietas pasaulē, sniedzot viņam pārvietošanās brīvību un mobilitāti.
Būtiskas izmaiņas tiek paredzētas darba līguma sastādīšanā – nolīgtais dienas vai nedēļas darba laiks līgumā būs jānorāda vien tad, kad darbinieka grafiks ir paredzams. Gadījumos, kad darbinieka grafiks ir mainīgs, darba līgumā varēs norādīt kopējo mēnesī paredzamo garantēto darba stundu skaitu, kā arī par minimālo paziņošanas laiku, kas darba devējam būs jāievēro, paziņojot darbiniekam par darba uzsākšanas dienu un laiku. Darba devējiem ir jāņem vērā, ka jaunās prasības attiecas tikai uz tiem līgumiem, kas ir noslēgti pēc 2022. gada 1. augusta, ja līgums ir noslēgts agrāk, darba devējam ir jāsastāda darba līguma izmaiņas un ar tām jāiepazīstina darbinieks.
Ne mazāk svarīgas izmaiņas ir pieņemtas saistībā ar pārbaudes laiku: ja darbinieks tiks pieņemts darbā uz nenoteiktu laiku, darba devējs darba koplīgumā, kas noslēgts ar arodbiedrību, pārbaudes laiku varēs noteikt līdz pat sešiem mēnešiem, bet, ja darbinieks tiek pieņemts uz gadu, pārbaudes laiks drīkstēs būt līdz diviem mēnešiem, pieņemot darbā uz pusgadu – līdz vienam mēnesim.
Labā ziņa visiem, kas gaida ģimenes pieaugumu: paternitātes atvaļinājums no 10 kalendārajām dienām tiek pagarināts uz 10 darba dienām, kas nozīmē, ka jaunais tētis pēc bērniņa piedzimšanas varēs pavadīt vairāk laika kopā ar savu ģimeni, kā arī darbiniekam ir tiesības pieprasīt bērnu kopšanas atvaļinājuma elastīgas izmantošanas iespējas.
Uztici darba drošību nozares profesionāļiem
Šajā raksta ir minēta tikai daļa no visiem grozījumiem, kas ir stājušies spēkā ar šī gada 1. augustu, tādēļ aicinām ikvienu darba devēju konsultēties ar savu darba aizsardzības speciālistu, lai noskaidrotu par darbībām, kas uzņēmumam ir jāveic saistībā ar aktuālajām izmaiņām Darba likumā. Ja vēlaties, lai jūsu uzņēmumā būtu rūpīgi un pareizi izstrādāta darba aizsardzības sistēma, uzticiet tās ieviešanu un uzturēšanu profesionāliem darba aizsardzības speciālistiem, kuri regulāri seko līdzi jaunākajām izmaiņām likumdošanā un nekavējoties tās integrē jūsu uzņēmuma ikdienā. Likuma nezināšana neatbrīvo no atbildības – pasargājiet savu uzņēmumu no nepatīkamiem brīžiem, uzticot uzņēmuma darba aizsardzības uzturēšanu nozares profesionāļiem!
Raksts
Ergonomika darbavieta – ieguldījums darbinieku veselībā un darba efektivitātē
Ergonomika darbavietā ir būtisks faktors, kas ietekmē gan darbinieku veselību, gan darba efektivitāti. Pareizi pielāgota darba vide un darba procesi var būtiski samazināt fiziskas un emocionālas slodzes, tādējādi uzlabojot darbinieku labsajūtu un palielinot produktivitāti.