MscSI

Miega slimību centrs, SIA

Tukuma 6, Rīga LV-1002 www.miegacentrs.lv/lv

Dakter, es slikti guļu!

2022. gada 8. decembrī 11:05
Miega slimību centrs

“Dakter, es slikti guļu,” ar šādu frāzi visbiežāk sākas konsultācija pie miega speciālista. Gandrīz 90% gadījumos pacientu sūdzības ir par grūtībām iemigt, biežas pamošanās epizodes naktī, noguruma un nespēka sajūta nākamajā dienā, kas negatīvi ietekmē dzīves kvalitāti, darba spējas, emocionālo stāvokli un attiecības ar citiem cilvēkiem. Droši vien katram cilvēkam ir bijusi pieredze ar sliktu nakts miegu dzīves laikā, piemēram, skolā pirms eksāmena, darbā pirms svarīgas tikšanās vai pat pirms ilgi gaidītā atvaļinājuma, kad svarīgi pamosties savlaicīgi, lai nenokavētu agro lidmašīnas reisu – tā vietā, lai aizmigtu ātrāk un kaut nedaudz pagulētu, bija grūti iemigt vai jāmostas ik pa brīdim, lai pārbaudītu laiku.


Atlikušajos 10% gadījumos sūdzības skan nedaudz citādāk, piemēram, “es guļu visu laiku un nevaru pamosties” vai “es nevaru iemigt, jo ir nepieciešams kustināt kājās”, vai “man it kā nav problēmu ar miegu, bet sieva/vīrs sūdzas, ka es ļoti skaļi krācu, un tas traucē viņiem”. Šāda tipa sūdzības signalizē par specifiskiem miega traucējumiem, kas bieži vien ir saistīti ar elpošanas traucējumiem miegā (obstruktīva miega apnoja) vai neiroloģiskām saslimšanām (narkolepsija, parasomnijas u.c.).


Lai arī kāds būtu miega traucējumu cēlonis, ir gandrīz neiespējami ilgstoši ignorēt šī traucējuma radītās sekas. Parasti pacienti sūdzas par izteiktu nogurumu dienas laikā un nepieciešamību lietot vairāk kofeīnu saturošus dzērienus (kafija, enerģijas dzērieni). Nereti ir palielināta ēstgriba, kad īpaši kārojas ar ogļhidrātiem un taukiem bagātu pārtiku, kas savukārt noved pie liekā svara. Izteikta emocionālā nestabilitāte, raudulība, ātra aizkaitināmība, nespēja tolerēt ikdienas izaicinājumus, koncentrēšanas grūtības, sliktāka atmiņa – šo sarakstu var turpināt ļoti ilgi, un katram pacientam būs savas specifiskas sūdzības atkarībā no miega traucējuma cēloņa, personības īpatnībām, noteikta dzīves perioda un pat no gadalaika.


Pirmais solis uz kvalitatīvu miegu un labu pašsajūtu ir problēmas apzināšanās, un tālāk seko otrais solis jeb darbs ar problēmu. Ne visiem pacientiem tiek rekomendēta obligāta konsultācija pie miega speciālista, jo daudzas izmaiņas attiecībās ar miegu vai ieviest arī patstāvīgi. Šādos gadījumos var sākt ar miega higiēnas pamatprincipu ieviešanu savā ikdienā.

 


Miega higiēnas pamatprincipi
1.    Miega režīma ievērošana jeb gulētiešana un celšanas vienā un tajā pašā laikā neatkarīgi no tā, vai tā ir darba diena vai brīvdiena.
2.    Dienas laikā pavadīt vismaz 2 stundas ārā un būt fiziski aktīviem, bet izvairīties no pārlieku intensīvas fiziskās slodzes vismaz 2 stundas pirms naktsmiera.
3.    Ieviest pirms miega rituālus, kuri palīdzēs noskaņoties atpūtai un miegam.
4.    Nelietot kofeīna saturošos dzērienu pēc plkst. 13.00.
5.    Neiet gulēt ar izteiktu bada sajūtu. Kā vieglās uzkodas var izvēlēties netreknu un ar olbaltumvielām bagātu pārtiku, piemēram, biezpienu vai nesaldinātu jogurtu.
6.    Izvēlēties sev ērtu matraci, segu, spilvenu un gultas veļu.
7.    Sekojiet guļamistabas gaisa temperatūrai, tai jābūt zemākai nekā pārējās istabās.
8.    Pievērsiet uzmanību gaisa mitrumam, īpaši tad, ja miega problēmas ir aktuālas rudens un ziemas periodā, kad sākas centralizēta apkure un gaiss dzīvoklī paliek sauss.
9.    Izmantojiet aizkarus vai žalūzijas, lai nodrošinātu istabā tumsu.
10.    Izmantojiet gultu tikai miegam un intīmai tuvībai. Grāmatu lasīšana, telefona izmantošana, TV skatīšanās un citas aktivitātes gultā ir kategoriski aizliegtas!

Ja tomēr situācija neuzlabojas un miega traucējumi joprojām ir aktuāli, tad ir jāvēršas pēc palīdzības pie speciālista. Miega slimību centra ārsti specializējas dažādu miega traucējumu ārstēšanā. Atkarībā no cilvēka sūdzībām pacientam var būt piedāvāta vizīte pie neirologa vai psihiatra, ārstiem, kuru darba specifika ir miega traucējumi.
Ja pie neirologa ir samērā ierasts vērsties pēc palīdzības, tad vārds “psihiatrs” bieži vien izraisa negatīvas emocijas un bailes. Psihiatrs/miega speciālists fokusējas uz pacienta sūdzībām par miegu, detalizēti izjautā par šī traucējuma simptomiem, kā arī analizē citas pacienta sūdzībās. Var tikt nozīmēta arī miega diagnostika. Nav noslēpums, ka cilvēka emocionālais stāvoklis ļoti bieži ietekmē miega kvalitāti, piemēram, trauksmes gadījumos bieži ir novērotas problēmas tieši iemigšanas brīdī, jo domas, kuras sakrājas dienas laikā, traucē atslābināties un iemigt.


Biežākās bailes, ko pacienti piemin, kad tiek piedāvāta psihiatra/miega speciālista konsultācija, ir tas, ka tiks nozīmēti medikamenti “no kuriem es kļūšu atkarīgs”. Bet šīs bailes nav pamatotas, jo bezmiega ārstēšanai kā pirmās izvēles metode ir KBT-I jeb kognitīvi biheiviorālā terapija, nevis medikamentu nozīmēšana. Ir svarīgi atcerēties, ka ārsta sniegtās rekomendācijas ir tikai puse no panākuma, jo tikpat liela atbildība ir arī pacientam, kurš piekrīt un pilda šos ieteikumus, lai sasniegtu pozitīvu rezultātu miega traucējumu ārstēšanā.
Kvalitatīvs miegs ir pamats labai cilvēka pašsajūtai, augstai produktivitātei un pilnvērtīgai dzīvei!


Jautājumus miega speciālistiem var uzdot arī čatā mājaslapā www.miegacentrs.lv, zvanot 67336564 vai WhatsApp 26693536.


Raksts

upload/280993/media/shutterstock-21.jpg

Miega traucējumu ietekme uz mūsu veselību

Lai pilnvērtīgi novērtētu cilvēka miega kvalitāti un identificētu miega traucējumus, ir jāveic medicīniska izmeklēšana. Polisomnogrāfija ir izmeklējumu veids, kas palīdz kvalitatīvi identificēt dažādus ar miega kvalitāti saistītus traucējumus. 

Atrašanās vieta