MscSI

Miega slimību centrs, SIA

Tukuma 6, Rīga LV-1002 www.miegacentrs.lv/lv

Valsts apmaksāta miega diagnostika pacientiem ar miega un elpošanas slimībām

2024. gada 28. februāri 17:55

Ar 2024. gada 1. janvāri Latvijā stājās spēkā nozīmīgas izmaiņas veselības aprūpes nozarē, kas saistītas ar miega problēmu diagnostiku. Nacionālais veselības dienests (NVD) informē par pakalpojuma pieejamības paplašināšanu četriem valsts apmaksātiem izmeklējumiem pacientiem ar miega un elpošanas slimībām – poligrāfija, polisomnogrāfija, multiplais miega latentuma tests un transkutāna kapnogrāfija jeb ogļskābās gāzes mērījumu asinīs. Šīs izmaiņas ir svarīgs solis uz priekšu miega slimību savlaicīgā diagnosticēšanā un ārstēšanā, nodrošinot plašāku pieejamību kvalitatīvai veselības aprūpei cilvēkiem, kas cieš no dažādiem miega traucējumiem. 

Polisomnogrāfija

Polisomnogrāfija ir zelta standarts miega diagnostikā. Tā ir informatīva diagnostikas metode, kas reģistrē dažādus fizioloģiskus parametrus miega laikā, tostarp smadzeņu viļņu aktivitāti, acu kustības, ķermeņa pozīciju, sirdsdarbību, elpošanu, skābekļa līmeni asinīs, miega fāzes, kāju kustības un citus. Uz šo izmeklējumu ir ieteicams pieteikties tiem pacientiem, kuri dienas laikā novēro pastiprinātu miegainību vai sūdzas par halucinācijām nakts laikā, miega paralīzi vai kataplekciju (pēkšņu muskuļu vājumu). Kā arī šo izmeklējumu iesaka pacientiem ar tādām neiroloģiskām slimībām kā multipla skleroze, neiroģeneratīva slimība (Alcheimera slimība, Parkinsona slimība) vai pārciests insults un pacientiem ar augstu elpošanas traucējumu risku miegā. Šis miega izmeklējums ir neinvazīvs un nesāpīgs, norisinās visas nakts garumā speciālā miega laboratorijā vai stacionārā, tādēļ pacientiem nebūs jāņem brīva diena darbā, lai veiktu miega analīzi. Pirms gulētiešanas miega laboratorijā pacientam tiek pievienoti dažādi sensori ķermeņa funkciju novērošanai. 

 

Autors: Shutterstock.com

Poligrāfija

Poligrāfija ir polisomnogāfijas atvasinājums – kardiorespirators izmeklējums. Poligrāfija galvenokārt tiek izmantota, lai izvērtētu pacienta elpošanu visas nakts garumā un to nozīmē pacientiem ar aizdomām par obstruktīvo miega apnoju. Izmeklējuma laikā tiek reģistrētas dažādas organisma funkcijas – elpošanas ātrums, skābekļa līmenis asinīs, sirdsdarbības ātrums un krākšana.  Poligrāfija kā diagnostikas metode piedāvā vairākas nozīmīgas priekšrocības – to ir iespējams veikt gan mājās, gan medicīnas iestādē, un, tā kā izmeklējums notiek naktī, pacienta dienas rutīna netiek traucēta, ļaujot viņam turpināt savas ikdienas aktivitātes bez ierobežojumiem. Poligrāfija ir nepieciešama pacientiem, kas novēro krākšanu, elpošanas traucējumus miegā, krūšu kurvja deformācijas, kā arī pacientiem, kuri slimo ar hroniskām slimībām, kas palielina elpošanas traucējumu risku miega laikā. 

 
Autors: Shutterstock.com

Multiplais miega latentuma tests

Multiplais miega latentuma tests ir dienas laikā veikts izmeklējums, kas novērtē personām aizmigšanas ātrumu dažādos laikos, tādējādi palīdzot diagnosticēt pārmērīgu dienas miegainību un narkolepsiju. Testa laikā pacientiem tiek dota iespēja aizmigt vairākas reizes dienas laikā un tiek mērīts pacienta aizmigšanas ātrums. Lai iegūtu detalizētu informāciju par pacienta miega stāvokli, izmeklējumā tiek izmantoti dažādi sensori, kas reģistrē dažādas organisma funkcijas – smadzeņu darbību, acu kustības, elpošanu, sirdsdarbību, ķermeņa pozīciju, zoda un kāju muskuļu darbību un skābekļa līmeni asinīs. Ja ir tāda nepieciešamība, tiek mērīts arī ogļskābās gāzes līmenis asinīs. Papildus šiem mērījumiem izmeklējuma procesā tiek veikts arī video ieraksts, kas ļauj precīzāk analizēt pacienta kustības un miega fāzes. Atšķirībā no citiem izmeklējumiem multiplais miega latentuma tests tiek veikts dienas laikā pēc nakts polisomnogrāfijas, un testa veikšanai ir nepieciešama nakts un visa nākamā diena. 

Transkutāna kapnogrāfija

Transkutāna (caur ādu) kapnogrāfija mēra ogļskabās gāzes līmeni asinīs. Šī izmeklējuma veikšana ir ļoti svarīga dažādu elpošanas traucējumu, piemēram, hronisku obstruktīvu plaušu slimību vai miega apnojas, diagnosticēšanā un ārstēšanā. Ogļskābās gāzes koncentrācija asinīs var palielināties daudz agrāk, nekā samazinās asins skābekļa piesātinājums, sniedzot agrīnu brīdinājumu par iespējamām elpošanas sistēmas problēmām. Šī iemesla dēļ transkutāna kapnogrāfijas izmantošana medicīnā ļauj ārstiem efektīvāk novērtēt pacientu elpošanas stāvokli, savlaicīgi identificēt veselības problēmas un izstrādāt ārstēšanas plānu, lai nodrošinātu efektīvu ārstēšanas procesu.

Miega problēmu savlaicīga diagnostika un ārstēšana ir ļoti svarīga, jo miega problēmas var negatīvi  ietekmēt vispārējo cilvēka veselību un dzīves kvalitāti. Miega traucējumi, piemēram, miega apnoja, var palielināt sirds slimību, hipertensijas, diabēta un depresijas risku. Turklāt miega problēmas var ietekmēt darbaspējas, koncentrēšanās spējas un emocionālo labsajūtu.

 

NVD veiktā izmeklējumu apmaksas paplašināšana ir nozīmīgs solis, lai uzlabotu pieejamību pacientiem tik svarīgajiem izmeklējumiem un ļaujot ārstiem precīzāk un savlaicīgāk diagnosticēt  veselības problēmas, kas saistītas ar miega traucējumiem, tādējādi uzlabojot pacientu veselību un dzīves kvalitāti. Arī pie mums, Miega slimību centrā, ir pieejami visi NVD apmaksātie miega izmeklējumi vienuviet – piesakies uz konsultāciju un diagnosticē miega problēmas, pirms tās sākušas negatīvi ietekmēt tavu dzīves kvalitāti! 

Raksts

upload/280993/media/shutterstock-21.jpg

Miega traucējumu ietekme uz mūsu veselību

Lai pilnvērtīgi novērtētu cilvēka miega kvalitāti un identificētu miega traucējumus, ir jāveic medicīniska izmeklēšana. Polisomnogrāfija ir izmeklējumu veids, kas palīdz kvalitatīvi identificēt dažādus ar miega kvalitāti saistītus traucējumus. 

Atrašanās vieta